Úvodní stránka >

Novinky >

Křest knihy Změna trasy: o odchodech z vědy

Křest knihy Změna trasy: o odchodech z vědy Vytisknout stránku

 

 Křest knihy Změna trasy: o odchodech z vědy

Kdy: 11. dubna 2016 v 17,00 hodin
Kde: Klub FAMU, Smetanovo nábřeží 2, Praha 1

Publikace se zaměřuje na příčiny odchodu začínajících vědkyň a vědců z české vědy a na průběh jejich studijní a pracovní dráhy od doby vstupu do vědy až do dnes. Cílem publikace je zjistit, kdo jsou lidé, kteří v posledních deseti letech opustili akademické pozice v ČR, jaké byly příčiny jejich odchodu, jaké je jejich současné pracovní uplatnění a jakým způsobem dnes využívají znalosti a dovednosti nabyté za dobu působení ve vědě.

„Tento projekt přitom není unikátní jen v rámci zaměření našeho centra. Tato cílová skupina totiž nebyla v České republice doposud zkoumána. S výjimkou studie ČSÚ pro OECD z roku 2006, zaměřené na kariérní dráhy lidí s doktorským titulem, chybí k tématu odchodů z vědy za ČR jakákoliv data,” poznamenává k publikaci Kateřina Cidlinská, která na projektu pracovala 3 roky.

Autorka knihy Mgr. Kateřina Cidlinská vystudovala obor genderová studia na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy, kde se zaměřovala zejména na oblast státní politiky rovných příležitostí žen a mužů, její institucionální zajištění a rodinnou politiku. V současné době je doktorandkou na katedře sociologie Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. V rámci svého disertačního projektu se zabývá tematikou ustavování akademické dráhy a kariérního plánování se specifickým zaměřením na fenomén odcházení vědkyň a vědců z akademické vědy. V NKC – gender a věda pracuje od roku 2009. Kromě výzkumné činnosti se zde věnuje i koordinaci dvou mentoringových programů – pro začínající vědkyně a vědce a pro středoškolačky se zájmem o studium vysoké školy technického zaměření.

Knihu pokřtila prof. Ing. Jitka Moravcová, CSc. z VŠCHT Praha a Ing. Petra Průšová.

Kniha je nekomerční, k mání je zdarma.

Tisková zpráva ke křtu

Akce na Facebooku

 


Odběr newsletteru